מי נחשב עשיר ואיך להתעשר?

כמה כסף צריך כדי להתעשר ומתי אנחנו הופכים לעשירים? שבע הגדרות שונות ל"עושר" ומה צריך לעשות כדי להגיע אליהן

תוכן עניינים

כשהסתלתי מה אנשים מחפשים בגוגל כדי להגיע לאתר הזה, ראיתי שמישהו חיפש "כמה כסף צריך כדי להיות עשיר". זאת שאלה מצוינת ויש דרכים שונות לענות עליה:

מי שחי במדינה מערבית

אם את קוראת את זה – מזל טוב, את עשירה. חלק ניכר מאוכלוסיית העולם – באסיה, באפריקה, בדרום אמריקה, חיה בעוני. גם במדינות עשירות מאיתנו יש חורים עניים בטירוף, ברמה שגם בישראל לא מכירים.

אגב, המשכורת החציונית בישראל, כלומר שחצי מהישראלים מרוויחים מעליה וחצי מתחתיה, היא בערך 2,500 דולר בחודש. המשכורת הממוצעת בעולם היא בערך 1,480 דולר בחודש (נכון ל-2012, ובכל זאת אין מצב שזה עלה בכמעט 100 אחוז תוך עשור). ממוצע זה טריקי, אבל זה שם אותנו במקום טוב. לכלכלנים המנטפקים (היי עידן!) נציין שזה לא מנורמל PPP.

איך להתעשר: להמשיך ככה

מי שיש לו יותר מ-148,000 ש"ח

לדורון פישלר יש פרק שלם על זה והוא יספר את זה יותר טוב משאני אוכל אי פעם. אבל ההכנסה הממוצעת של תושבי כל העולם היא 148,000 ש"ח. קחו את כל תושבי העולם, קחו את כל הכסף שיש להם כולל ממשלות וכאלה, חלקו במספר כל תושבי העולם – ותקבלו 148,000 ש"ח. זהו.

נכון שזה היה נכון ליציאת הפרק, 2019, אבל מאז סביר שהמספרים לא השתנו באופן דרמטי.

מי שנמצא בעשירון 10 מבחינת הכנסות

הלשכה המרכזית לסטטיסיטיקה מחקלת את משקי הבית במדינת ישראל לעשירונים לפי גובה הכנסה. כל 10% מהאוכלוסייה – נמצאים בעשירון משלהם. משקי הבית שבעשירון 10 הם ה-10% הכי עשירים במדינה.

לפי סקר הוצאות משק הבית 2018 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משקי בית ששייכים לעשירון 10 יהיו כאלו שמרווחים למעלה מ-41,823 ש"ח ברוטו בחודש (נכון ל-2018. ללמ"ס יש את התונים האלו בערך 3 שנים אחורה).

המינוס: העשירון הזה מאוד נרחב. בניגוד לתשעת העשירונים שמתחתיו, העשירון הזה לא תחום מלמעלה. משק בית שמכניס 50,000 ש"ח בחודש ומשק בית שמכניס 1,000,000 ש"ח בחודש – יהיו באותו עשירון.

איך להתעשר: להגיע להכנסות משק בית בגובה 42,000 ש"ח בחודש. עבר זמן מאז 2018, הנתונים עלו מאז ואנחנו רוצים להבטיח את מקומנו בעשירון.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

מי שנמצא בעשירון 10 מבחינת שווי

ההגדרה הזאת מתייחסת לא לכמה שאת מכניסה אלא לכמה נשאר לך ביד אחרי הוצאות. לא חסרים מיליונרים ממונפים, כלומר נחשבים מליונרים בגלל השווי של הרכוש שלהם – אבל כדי לקנות את מה שמניב להם את ההון נטלו הלוואה גדולה מאוד שהם עדיין משלמים. אם מחר יקרה משהו לנכסים שלהם – הם עשויים להגיע לפשיטת רגל בגלל שלא יהיה להם מאיפה להחזיר את ההלוואה שהם נטלו.

לעומתם יכולים להיות אנשים הרבה פחות עשירים, שגם החייבים פחות כסף – וכשמחשבים נכסים פחות התחייבויות – יוצאים עשירים יותר.

עם זאת, למיליונרים הממונפים הכל יכול להסתדר יופי והם יכולים להתנהל חכם ושהמזל יהיה לצידם – וכשהם יסיימו לשלם את החובות ולהתחיל רק להרוויח, יהיה להם יותר כסף מכם.

איך להתעשר: להכניס סכומים גבוהים בלי להתמנף מעבר לפופיק.

מי שמוגדר משקיע כשיר

הרשות לניירות ערך היא הרגולטור של שוק ההון בישראל. היא אחראית לקבוע את הכללים ושואפת להגן על האינטרס של המשקיעים בשוק ההון. הרשות לניירות ערך מגדירה מה זה "משקיע כשיר": אדם פרטי או חברה שמנהלים הרבה מאוד כסף, וגם עומדים באחד משלושה קריטריונים:

  1. שווי נכסים: שווי נכסים נזילים הוא 8.1 מליון דולר לפחות. נכסים נזילים הם מזומנים, פקדונות, נכסים פיננסיים וניירות ערך (לא נדל"ן או סחורות)
  2. גובה הכנסה: ההכנסה המשפחתית תהיה 1.8 מליון ש"ח שנתי או 1.2 אם מדובר באדם בודד
  3. שילוב: שווי נכסים נזילים הוא 5 מליון ש"ח וההכנסה האישית היא 600,000 ש"ח (לאדם בודד) או 900,000 ש"ח (תא משפחתי).

איף להתעשר: להיות בעלים של נכסים נזילים בשווי גבוה, להרוויח משכורת גבוהה מאוד – או שניהם ביחד. אם יש לכם נדל"ן בשווי הזה או שאתם מחזיקים סחורה בשווי הזה – זה לא נחשב.

מי שמעסיק בפמילי אופיס

"פמילי אופיס" הם משרדים שמנהלים כסף של יחידים, משפחות או חברות עתירות הון. אלו מנהלי השקעות פרטיים שעובד בשבילך. יש פמילי אופיס שמנהלים נכסים של כמה משקיעים ויש שמנהלים נכסים של משפחה אחת בלבד.

כמה הון צריך כדי להיחשב "עתיר הון" ולשכור פמילי אופיס? כשראיינתי למדור שלי במקור ראשון את רוית לגו, מנהלת פמילי אופיס, היא אמרה "מי שיש להם 10־20 מיליון דולר פנוים להשקעה. יש משרדים שלוקחים גם לקוחות קטנים יותר עם מיליון דולר פנויים להשקעה". יש לאן לשאוף.

איך להתעשר: להיות בעלים של מליון דולר נזילים.

השמח בחלקו

איזהו עשיר? השמח בחלקו. זה לא אני, זה חז"ל במסכת אבות. זאת גם תזכורת שכסף צריך לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים. אנחנו עשירים כשהכסף שלנו מספק לנו את אורח החיים שאנחנו רוצים – ועדיין נשאר לנו ממנו.

איך להתעשר: לשמוח בחלקנו

מי שלא צריך לעבוד לפרנסתו

זה נקרא גם עצמאות כלכלית. גם אם לא נולדתם או התחתנתם למשפחה שתאפשר לכם את זה, אתם יכולים לשאוף להגיע לשם. הבלוג "הסולידית" קיים בשביל זה, "האופטימית" מגדירה את עצמה כפנסיונרית כשהיא בתחילת שנות השלושים שלה. עמית והגר עובדים (וכותבים) על זה. הן הגיעו לעצמאות הכלכלית הזאת באמצעות הכנסות פסיביות (או הכנסות במאמץ נמוך) שיניבו להם כל חודש יותר הכנסות מהוצאות.

מה צריך כדי להתעשר: הרבה כסף, הרבה נכסים והמון ריבית דריבית. כדאי להתחיל עכשיו, כשאתם כמה שיותר צעירים.

איך יודעים אם אני נחשב עשיר?

זה כמובן עניין יחסי. אבל למשל, אפשר להגיד שאם חיים במדינה מערבית, כמו בישראל- אנחנו כבר במקום מאוד טוב מול הממוצע בעולם.

איך להתעשר?

לחיות במדינה מערבית, לשמוח בחלקך וגם לשאוף לעצמאות כלכלית באמצעות הכנסות פסיביות מנכסים, מניות וריבית דריבית.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

שיתוף

לקבלת הצעה לפתיחת קופת גמל להשקעה וקרן השתלמות

עצמאים מתחילים?

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

חינם! 17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

להתחיל להתעניין בכסף
כסף בגיל צעיר
מאניטיים מארחת

הרגע שהתחלתי להתעניין בכסף

"ביום אחד בהיר, כשהגדולה שלי בגן, הקטנה שלי מאושפזת ובן הזוג שלי איתה, אף אחד מאיתנו לא בעבודה" דפנה ארמן-וייס על הרגע בו הבינה שהיא צריכה להתעניין בכסף שלה

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים

קבלו פרק בחינם מתוך הספר חצי מליון ש"ח עד גיל 35 שבכתיבה בימים אלו!

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם. את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.