לטייל, לחסוך, לקבל בחינם או לקבל כסף: 13 דרכים למוניטיזציה של החופשה או הטיול שלכם

ככה תעשו כסף מהחופשה או תחסכו סכומים משמעותיים בטיול: במימון, בלינה, בזמן שאתם בחופשה, מהבית שלכם או מדברים שעשיתם במהלך החופשה.

תוכן עניינים

לטייל זה כיף ולטייל זה יקר. חלק מהדרכים כאן יאפשרו לכם לכסות חלק משמעותי מעלות הטיול וחלק אחר יאפשר לכם לקבל חלק מהכסף בחזרה בדיעבד. ככה או ככה הרעיונות פה יהפכו את הטיול שלכם ליותר יקר ונגיש.

יש פה מגוון של כיוונים, ובהכרח לא כולם יתאימו לאותם אנשים. המטרה פה היא לעזור לכם לפתוח כיוונים. בכל מקום שאני יודעת איך עושים את זה – למי פונים, מה מחפשים בגוגל, איפה אפשר לפרסם – אני כותבת.

לטייל על חשבון מישהו

להפוך את הטיול להוצאה מוכרת

אם אתם עצמאים והחופשה שלכם כוללת גם כנס מקצועי בתחום שלכם או הרצאה, חלק מההוצאה יכולה להיות מוכרת במס. בהקשר הזה אנחנו מדברים על הטיסה לחו"ל (או הנסיעה בארץ) וגם אש"ל (אוכל, שתיה, לינה).

אם זכיתם ואתם מגיעים לכנס מקצועי, מצוין. אם לא – נסו לאתר את שליחי הסוכנות היהודית, בית כנסת מקומי או בית חב"ד. יכול להיות שלהרצות שם יתפוס.

כדאי כמובן לפני ביצוע הפעולה לדבר עם רואה החשבון שלכם ולבדוק מה אתם יכולים לעשות כדי שבאמת יכירו לכם בזה.

חופשה על חשבון המעסיק

במקצועות מסוימים תצטרכו לנסוע לחו"ל כדי להיפגש עם קולגות, לקוחות או לקוחות פוטנציאליים. במצבים שכאלה המעסיק ישלם לכם על הטיסה והמלון.

מקצוע שיקח אתכם לחו"ל

יש מקצועות שיקחו אתכם לרילוקיישן, קצר או ארוך. מכירות בתחומים מסויימים, אבטחה בתחומים אחרים, חינוך יהודי, דיילוּת. העבודה עצמה יכולה להיות טיול ואתם תקבלו כסף עבור השהות שלכם בחו"ל. נכון שזה לא עוזר לכם אם כבר יש לכם מקצוע, אבל אם אין לכם או שאתם מתלבטים על כיוון תעסוקתי, ואתם יודעים שבא לכם חו"ל – למה לא?

מגורים תמורת עבודה חקלאית

זה לא יממן לכם כרטיס אבל זה יממן לכם מגורים. יש עבודות בחוות שיתנו לכם מגורים ואוכל תמורת עבודה. גם בארץ וגם בחו"ל. אם זה הקטע שלכם, חפשו בגוגל volunteer in a farm ואת שם המדינה; יש גם ארגון בשם WWOOF (Worldwide Opportunities on Organic Farms) שמאגד דברים כאלו בצורה מסודרת ויש לו אתר.

בטיול אחרי צבא שלי בארה"ב, היו לי חברים שביקרו במקום המגניב והמופרע Yiddish Farm במדינת ניו יורק. אם אתם בקטע של חקלאות ושל יידיש – שווה בדיקה.

בארץ יש את "קטיף ישראלי".

התנדבות

באתר helpstay.com אפשר למצוא מקומות ברחבי העולם להתנדב בהם תמורת לינה, או במחיר לינה מופחת. מחיפוש שלי, זה כלל הרבה הוסטלים שחיפשו זוג ידיים, אבל נתקלתי גם בדרישה למדריכי מדיטציה!

יש גן אפשרויות להתנדב בישראל, למקומות בארץ הייתי מנסה לפנות גם ישירות ולא רק דרך האתר. זאת גם דרך לראות אם המודעה עוד בתוקף ואם היא תופסת גם לתיירות פנים ולא רק תיירות חוץ.

דרכים להרוויח בזמן שאתם בחופשה

לסבלט את הבית

כשאתם רוצים לטייל, אתם יכולים לסבלט את החדר או את הבית שלכם. באופן הזה תוכלו להרוויח מהדירה שלכם שבלאו הכי תעמוד ריקה. אפשר להעלות אותה לאתרים אמריקאיים כמו כמו Craigslist (היד2 של ארה"ב) או Sublet.com, אפשר לפנות גם לקבוצות פייסבוק ישראליות. הגדלת חשיפה, הכי כדאי זה גם וגם.

אולי טריוויאלי להגיד, אבל כשמבסלטים את הבית – במיוחד באתרים שפונים לחו"ל – כדאי להעלות כמה תמונות של הבית: חדר שינה, סלון, מקלחת והנוף. לספר מה נמצא קרוב, כמה מילים על האזור והשכונה. בתי קפה, סופרמרקט, נגישות לתחבורה ציבורית, אופי השכונה ועוד.

להשכיר את החניה

אם אתם גרים באזור מבוקש, יש לכם חניה משלכם מתחת לבית ואתם בחופשה עם האוטו – תשכירו אותה! באתרים כמו יד2, לוח קומו והומלס אפשר לפרסם חניות להשכרה, וכמובן בקבוצת הפייסבוק של האזור.

איך לעשות כסף מחופשה
צילום: Vincent Guth

דרכים להרוויח כסף מהבית כשאתם בחופשה

תאספו טרמפיסטים עם ווייז ומוביט קארפול

זה לא הרבה כסף, אבל אפשר להוריד את אפליקציית מוביט קארפול או ווייז קארפול (זאת אפליקציה נפרדת), להירשם לשירות ולשתף את מסלול הנסיעה שלכם מבעוד מועד. אם מישהו ירצה להצטרף אליכם – תקבלו תשלום שיגיע לכרטיס האשראי שלכם. זה סכום נמוך למדי (כשהייתי מצטרפת כטרמפיסטית מירושלים לת"א שילמתי 15 או 20 ש"ח), אבל זה לא רע.

עוד אופציה היא כרגיל – קבוצות פייסבוק. תופתעו לגלות על קבוצות פייסבוק מכל מני מקומות לכל מני מקומות אחרים. כדאי לחפש.

אפשר לעשות את זה גם בנסיעה מהבית ליעד, אבל גם בנסיעות לאטרקציות.

דרכים להרוויח כסף במהלך החופשה

לעבוד מרחוק

הקונספט של לעבוד תו"כ חופשה יכול להיות מבאס, אבל אם זאת חופשה ארוכה – זה דווקא יכול להיות נחמד אם אתם לא סובלים מהעבודה שלכם או אם אתם עושים דברים שבאים לכם טוב. במקרים יותר ארוכים אפשר להיות נוודים דיגיטליים, לגור בכל מני מקומות ולעבוד מהם.

הקלאסי הוא לעשות את זה מחו"ל, אבל התכנית שלנו היא לעשות את זה מהארץ.

שליחויות

האתר גרבר (Graber) מאפשר לכם להעביר דברים ממקום למקום. מישהו מזמין משהו ממקום אחד בעולם, מישהו אחר אוסף אותו ונותן לו אותו במהלך הטיול. כדאי לבדוק טוב מה אתם מעבירים וממי, ומה יש בתוך זה. זה נחמד אם מדובר במכתב, צעיף או משהו פשוט שאפשר לראות מכל הכיוונים. לא היינו רוצים לגלות בשדה שזה משהו אחר.

הופעות רחוב

מנגנים? ג'אגלרים? אמני איפור או קריקטוריסטים? אני לא מכירה כל כיכר בעולם אבל תבדקו אם ביעד שלכם אפשר לעמוד ולהופיע.

למדתי מחברה מוזיקאית שלי שזה לא קיבוץ נדבות, זאת אמנות רחוב שמשמחת אנשים. מי שלא שמח – מוזמן לעבור לצד השני של המדרכה, זה גם בסדר.

להרוויח כסף מטיול
בתמונה: אנחנו בטיול

דרכים להרוויח כסף מהדברים שעשיתם בחופשה

אפיליאציה על המלצות

אם יש לכם פלטפורמת תוכן כמו אתר או פרופיל פעיל ברשת חברתית, אתם יכולים להוציא קישור אפיליאציה למקום (או מקומות) שהיית בהם. ל-Airbnb אין תכנית שותפים, אבל ל-Booking.com דווקא יש. ההצטרפות היא בחינם. אני למשל המלצתי על ריזורט בסנטוריני שעידן ואני היינו בו. על כל הרשמה דרך ההמלצה שלי – אני מקבלת עמלה.

אפרופו בוקינג, אם אתם מזמינים דרכם – תדעו שאפשר לקבל החזר על הזמנה מהם דרך קאשבק.

לצלם תמונות סטוק

אני משתמשת המון בתמונות סטוק. יש מלא אתרים, חלקם גם חינמיים, ואפשר להעלות אליהם תמונות. אפילו יש לי עמוד במאגר החינמי Pexels שאני מעלה אליו תמונות שאני מצלמת לפעמים בטלפון. אני מעלה למאגרים חינמיים כדי לתת בחזרה בתחום שאני נעזרת בו המון. זה לא באמת רווחי, כי למרות שאפשר לשלם לתרום לצלמים – אני בספק כמה אנשים אשכרה עושים את זה.

יש אתרים חינמיים עם רף נמוך מאוד. לאתרי סטוק איכותיים כמו שאטרסטוק יש רף הרבה יותר גבוה. אפשר לקרוא פה את ההנחיות שלהם. אגב, אם אתם מפנים אליהם עוד צלמים טובים שמעלים אליהם תמונות – אתם מקבלים על זה עמלה.

אם אתם צלמים טובים, אפשר להעלות את התמונות לאתרי סטוק שמשלמים בהם, למשל שאטרסטוק. כדאי לכוון לא לקהל ישראלי, אלא לקהל בינלאומי. בארץ הקהל קטן מדי, לפרסם את זה באנגלית יכול להגדיל לכם מאוד את הקהל. במאמר הזה יש רשימת אתרים שאפשר לפרסם בהם תמונות למכירה. אם תגללו בקישור למעלה – תראו גם טיפים.

במהלך החופשה יש תמונות שאפשר לצלם במיוחד, בידיעה שיכול להיות להן ערך כתמונות סטוק. אפשר לצלם גם סרטוני וידאו. עם העליה בפופולריות של סרטונים, הפופולריות של סרטוני סטוק עולה. אני מכירה סרטוני יוטיוב שמשתמשים רק בהם, וסרטונים אחרים שמשלבים צילום של בעל/ת הערוץ ומדי פעם הבלחות לוידאו מסטוק.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

שיתוף

לקבלת הצעה לפתיחת קופת גמל להשקעה וקרן השתלמות

עצמאים מתחילים?

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

שוק המניות ברידה
להגדיל הכנסות

איך לנהל תיק השקעות?

"בהשקעה רבת שנים אין חובה להישאר עם אותן אחזקות. כמו שמעטים מי שקונים נכס נדל"ן אחד ונשארים איתו לכל החיים". איך לנהל תיק השקעות בשוק ההון ולהישאר רווחיים?

המשך קריאה »

חינם! 17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

נוף מהחצר הקדמית בדניה
נוודים דיגיטליים
ליאור שפירא

נוודים דיגיטליים בדניה, חיפה

עברנו לעבוד מוילת שותפים בדניה, חיפה. שכונה פרברית על ראש הכרמל. איזה חסרון יכול להיות פה? | הדברים שהיו חסרים לנו בתיק | והאם אפשר לעבוד בסלון בדירת שותפים?

קריאה נוספת >>
איך לא לעשות כסף
כסף בגיל צעיר
ליאור שפירא

סימני אזהרה: איך (לא) לעשות כסף

כסף קל ומהיר נראה מוש, אז באתי להוריד וללמד לזהות הצעות מפוקפקות, הונאות ופירמידות שכדאי לחקור עוד – ולחסוך לכם כסף, כאב לב ואת התחושה המבאסת שיצאתם אידיוטים.

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים

קבלו פרק בחינם מתוך הספר חצי מליון ש"ח עד גיל 35 שבכתיבה בימים אלו!

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם. את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.