איך לשלם מס הכנסה באינטרנט לבד

עצמאים? מדריך: הסבר מילולי וסרטון וידאו איך לשלם מס הכנסה לבד באינטרנט באתר רשות המיסים בקלות. כדי שתוכלו לשלם מס הכנסה בעצמכם לבד, בלי לשלם לרואה חשבון

על כסף שנכנס – צריך לשלם מס. בהשקעות זה מס רווחי הון, עבור כל דבר שאתם מוציאים עליו קבלה (או חשבונית מס/קבלה, בכפוף למעמד שלכם עוסקים פטורים או מורשים) – אתם צריכים לשלם גם מס הכנסה.

הפחד מביורוקרטיה מונע מהרבה אנשים להפוך לעצמאים. יש דרכים לעקוף את היציאה לעצמאות, לפחות חלקית, אבל למי שבוחרים בכל זאת להיות עצמאים – צריכים לבצע לא מעט דברים. תשלום מס הכנסה באינטרנט בעצמכם ובאופן חודשי הוא נושא מאתגר עבור הרבה עצמאים ופרילנסרים.

יש עצמאים שרואה החשבון שלהם עושה את זה עבורם, יש כאלה שהסכום יורד להם בהוראת קבע מהחשבון או מהכרטיס ויש כאלו שמשלמים את מס ההכנסה באינטרנט, בעצמם, מכל מני סיבות.

בפועל, לשלם מס הכנסה לבד באינטרנט זה תהליך מאוד פשוט והוא לוקח פחות מ-5 דקות כולל זמני טעינה. אם אתם לא מאמינים לי אתם יכולים לקפוץ ישר לסרטון בתחתית הפוסט.

אני כותבת את זה באתר אבל חשוב לחדד שוב: אני לא רואת חשבון. חבות מס ותשלום מס הם נושאים שעדיף לתאם מול רואת חשבון. המדריך הזה הוא מידע כללי והסבר על הפעולות שאני ביצעתי והוא בשום פנים ואופן לא מחליף יעוץ מגורם רשמי או מקצועי.

מתי משלמים מס הכנסה

עוסקים פטורים יכולים לשלם מס הכנסה פעם בשנה, עם הדוח השנתי; או שהם יכולים פעם בחודשיים, עד ה-15 לחודש העוקב. למשל עבור חודשים יולי-אוגוסט, צריך לשלם מס הכנסה בין ה-1.9 ל-15.9. איחור עלול לגרום לקנסות ולעליית החוב בעקבות הצמדה למדד.

אפשר לשלם מס הכנסה גם אחת לשנה, בעקבות הדוח השנתי, אבל אני אוהבת את זה פחות כי זה מוריד לי סכום גדול מהחשבון בבת אחת, ואני מעדיפה להיפרד ממנו בביסים.

עוסקים מורשים חייבים לשלם מס הכנסה אחת לחודשיים. (גם מע"מ צריך לדווח ולשלם פעם בחודשיים; ביטוח לאומי משלמים פעם בחודש). 

כמה מס הכנסה משלמים

מס ההכנסה מחושב לפי מדרגות שמתעדכנות כל שנה ושאפשר לקרוא באתר כל זכות. שימו לב שבעמודה האמצעית ההכנסה היא חודשית ואילו מס הכנסה משלמים אחת לחודשיים, לכן לא לשכוח להכפיל בשתיים את המספרים בעמודה האמצעית.

מדרגות מס הכנסה 2021
מדרגות מס הכנסה 2021 | מתוך אתר כל זכות

את מס ההכנסה אתם צריכים לשלם על ההכנסות של העסק. כלומר על הרווח שלו. 

לעסק יש מחזור (כל הכסף שנכנס אליו), יש הוצאות, ומחזור פחות הוצאות שווה רווח (או ההכנסה). 

ההבדל בין מחזור לרווח:

העסק הכניס ביולי ואוגוסט ביחד 31,500 ש"ח.
בחודשיים האלו היו הוצאות מוכרות על סך 8,500 ש"ח (למשל נסיעות, תשלום לגרפיקאית, יעוץ עסקי ושתי תוכנות שרכשתי). 
31,500-8,500=23,000
במצב הזה אני צריכה לדווח על 23,000 ש"ח ועליהם לשלם מס הכנסה.

מס הכנסה והוצאות מוכרות

על פניו זה חישוב נוח מאוד. הבעיה היא שלא כל ההוצאות מוכרות במידה שווה ולא תמיד אתם יודעים מה גובה ההוצאות המוכרות שאתם צריכים לנכות מהמחזור העסקי שלכם שעליו אתם מדווחים. במילים אחרות: אתם לא תמיד יודעים מה גובה ההכנסה עליה אתם מחוייבים מס.

אם אתם לא יודעים מה גובה ההכנסה שעליה אתם חייבים במס (כלומר כמה הוצאות מוכרות יש לכם וכמה להפחית מהמחזור) – אתם יכולים לדווח על כל המחזור של העסק.

אמנם אתם משלמים מס הכנסה גבוה יותר משאתם צריכים ונשאר לכם פחות כסף ביד בסוף החודש, אבל זה זה מתאזן תוך כמה חודשים, עם הדוח השנתי.

דוח השנתי ומס הכנסה 

חשוב לזכור: אתם אמנם משלמים מס הכנסה ומע"מ כל חודשיים, וביטוח לאומי כל חודש, אבל החישוב הכולל נעשה על ההכנסה שלכם לאורך כל השנה, מה-1.1 עד ל-31.12. 

חלק מהמטרה של הדוח השנתי היא להתעדכן מול המדינה איפה אתם עומדים עם תשלום המס ביחס לחובה החוקית שלכם. אם שילמתם מעט מדי מס – אתם צריכים להוסיף למדינה סכום לתשלום; אם שילמתם יותר מדי מס (למשל לא ניכיתם הוצאות מוכרות מהדיווח כי לא ידעתם על איזה סכום לדווח) – המדינה תשלם לכם כסף בחזרה, כולל ריבית.

זה אומר שאם במקרה בטעות שילמתם יותר מדי – אתם תקבלו את הכסף חזרה; ואם שילמתם פחות מדי – תגלו את זה תוך כמה חודשים ומקסימום תצטרכו להוסיף עוד קצת. אין לכם ממה להילחץ.

מה צריך כדי לשלם מקדמות מס הכנסה 

כדי לשלם לבד מקדמות מס הכנסה כדאי להכין מראש ארבעה דברים:

  1. מספר עסק (מספר העוסק הוא מספר תעודת הזהות שלך)
  2. המחזור עסקי של שני החודשים עליהם מדווחים (אפשר להוציא אותו בדוחות של התוכנה ממנה מוציאים קבלות), או רק הכנסות העסק
  3. מספר סידורי במס הכנסה. אפשר לשאול את רואה החשבון שלכם מה המספר, ואם אין לכם רו"ח – המספר מופיע על הפנקסים שקיבלתם ממס הכנסה.
  4. אמצעי תשלום (למשל כרטיס האשראי של העסק)

איך לשלם מקדמות מס הכנסה באינטרנט

  1. נכנסים לעמוד "שידור תשלומי מס הכנסה" באתר רשות המיסים (אפשר לחפש בגוגל "תשלום מס הכנסה")

זוכרים שהזנתם כתובת מייל?

אחרי שהתשלום מתבצע, אתם מקבלים למייל אישור שהתשלום בוצע, וזהו. 

איך לשלם מס הכנסה באינטרנט – סרטון

סרטון של פחות משלוש דקות שבו אני משלמת מס הכנסה באינטרנט ומראה לכם מה צריך לעשות. זה תמיד פחות מלחיץ אחרי שאתם רואים מישהו אחר עושה את זה:

https://youtu.be/4mBpG61QhOo

לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

ליאור שפירא

מקדמת אתרים בגוגל (SEO), קוראת עיתונות כלכלית מגיל 14, מנהלת עסק ומשק בית. מאמינה בתכנון קדימה ושעבודה נועדה לשרת את אורח החיים שאנחנו רוצים, ושמחה שיש לאנשים יותר כסף פנוי.

איך אנחנו יכולים לעזור לך לעשות כסף?

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

150 משכורות הרצאה על כסף
פודקאסטים על כסף

150 משכורות

הרצאה בת כשעתיים ביוטיוב, שאפשר לשמוע כפודקאסט, שהיא מבוא מקיף ונגיש לעולם המשכנתאות.

המשך קריאה »

להרשמה לקבלת פוסטים חדשים

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

podcash
יזמות, עסקים ועבודה

Podcash

סקירה על פודקאש, פודקאסט על יזמות וכסף של דני גדייב

קריאה נוספת >>