קריפטו למתחילים: תשובות קצרות לשאלות נפוצות על מטבעות קריפטו

מטבעות קריפטו הן סחורה חמה בשנים האחרונות ויש עליהן יותר ויותר דיבור. אלו כמה תשובות פשוטות לשאלות נפוצות על מטבעות קריפטו:

תוכן עניינים

מטבעות קריפטו, שנקראים גם מטבעות דיגיטליים ומטבעות קריפטוגרפיים, הם תחום חם. לא משנה מה אומרים לכם – גם אם לא קניתם קריפטו ב-2013, לא איחרתם את העגלה.

מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, ויותר בטיחותי בזהירות ועם מידע קודם (כמו שאתם מנסים להשיג עכשיו) מאשר לקפוץ ראש. הסיכוי להרוויח מלא כסף קטן אבל הסיכוי לאבד מלא כסף – גדול יותר.

איך להתחיל להשקיע בקריפטו?

כדי להתחיל להשקיע בקריפטו אתם צריכים שני דברים:

  1. לדעת איזה מטבע קריפטו אתם רוצים לקנות
  2. לפתוח חשבון בבורסת קריפטו כדי לקנות קריפטו

זה הכל. זה מאוד פשוט אם יודעים איך ומאוד מאוד מסובך אם אין לכם מושג איך.

איך קונים קריפטו?

קריפטו קונים דרך בורסות קריפטו. אחרי שקונים אותו אפשר להשאיר אותו בארנק החם שלכם או להעביר אותו לארנק קר (פירוט על הארנקים – בהמשך).

אפשר לקרוא את הפירוט שלי על איך לקנות ביטקוין. את מטבעות הקריפטו האחרים אפשר לקנות באותה הדרך. אמ;לק: בורסה בחו"ל שנקראת קראקן. ניסיתי גם בבורסה ישראלית אבל הבנק לא איפשר לי להעביר כסף.

לקחו לי שלושה ימים(!!!) להצליח לפתוח חשבון מסחר, אחרי שניסיתי בשלוש בורסות שונות. אבל בסוף הצלחתי ואתם יכולים ללמוד מהטעויות שלי ולהצליח מהר יותר:

איזה מטבעות קריפטו יש?

שני מטבעות הקריפטו הכי מפורסמים הם ביטקוין ואתריום. נתונים ממרץ 2022 מדברים על למעלה מ-18,000 מטבעות קריפטו שונים. אבל הכמות היא בלתי מוגבלת וגם אתם יכולים להמציא מטבע קריפטו. כמה מטבעות קריפטו מוכרים הם

  • ביטקוין
  • אתריום
  • קרדנו
  • דוג'קוין
  • לייטקוין
  • לונה, שהתרסק בקול רעש גדול ולקח איתו חסכונות של מלא אנשים. המסקנה שלי מכל הסיפור היאה שלא משנה כמה חלומי זה נראה – אל תעזו להשקיע את כל הכסף שלכם במקום אחד.

האם קריפטו זאת השקעה בטוחה?

פחחחח לא. קריפטו היא לא השקעה שאפשר לדעת מה יהיה איתה בעתיד. השקעה כזאת, נקראת השקעה ספקולטיבית. על סמך השנים האחרונות, אפשר להניח שבעוד שנה הביטקוין יעלה. אבל עוד עשר שנים? ועוד 30?

מההיסטוריה האנושית, אנחנו מאמצים המצאות שמשנות את המציאות שלנו שינויים קטנים ודרמטיים. לכן אני (שאינני אשת מקצוע) יכולה להניח שעוד 30 שנה יהיה שימוש במטבעות דיגיטליים.

קרנות מחקות מדד, למשל, הן השקעה בטוחה. אמנם אפשר לאבד את הכסף בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך זה נוטה לעלות. אבל לקריפטו אין מספיק ותק בעולם. ולמרות שאפשר להניח שהעולם הולך לכיוון של קריפטו – האם דווקא ביטקוין יהיה המטבע השימושי בעולם? אולי האתריום שנושף לו בעורף? או שמטבע הקריפטו שנשתמש בו עוד 30 שנה עדיין לא הומצא?

לאן העולם ילך?

לביטקוין יש את הבעיה שיש למניות הכי חזקות בעולם עכשיו: אנחנו לא יכולים לדעת מה יהיה איתן.

האם ביטקוין יהיה כמו מקדונלדס או קוקה קולה? חברות גדולות, ותיקות וחברות קבועות במדדי החברות הגדולות בעולם?
או שהוא יהיה כמו קאזה, התוכנה שבה השתמשנו כשהורדנו טורנטים לראשונה, שחלקה בתחום קטן בגלל שרוב הדברים הפכו זמינים ברשת, והיום אם כבר מורידים טורנטים אז עושים את זה עם יוטורנט?

מה ההבדל בין מסחר בקריפטו להשקעה בקריפטו?

נתחיל מהדמיון: גם במסחר וגם בהשקעה המטרה היא למכור ברווח.

ההבדל הגדול ביניהם, בפשטנות, הוא ש"מסחר בקריפטו" הוא קנייה כדי למכור אותו בפרק זמן קצר. השקעה הוא קניית קריפטו כדי למכור אותו בעתיד הרחוק.

לקנות היום ולמכור עוד שבוע או חודש – מסחר.
לקנות היום ולמכור עוד 10 שנים – השקעה.
לקנות היום ולמכור עוד שנה – תלוי. בנדל"ן זה מסחר, בקריפטו יש מצב שזה יותר השקעה.

למשל אצלנו בבית, עידן היה שמח אם היינו מוכרים את הביטקוין אחרי שהיינו מרוויחים עליו לפחות 50% (מסחר). אני רוצה להחזיק אותו ל-10 שנים ולראות מה קורה (השקעה).

כמה עולה ביטקוין?

מחיר הביטקוין משתנה כל הזמן גם בעקבות שווי השוק שלו וגם בעקבות שווי השקל ביחס לדולר. כשהשקל מתחזק כל דבר שקונים במטבע זר נהיה זול יותר. גם הביטקוין.

זה המחיר של ביטקוין בשקלים ברגע זה:

CurrencyRate.Today

איך לקרוא גרף של קריפטו?

גם למטבעות קריפטו, כמו למניות, יש גרפים שמציינים את העליות, הירידות והשינוי בערך שלהם לאורך הזמן.

אם אתם רוצים לדעת איך לקרוא גרף של קריפטו (ושל מניות), הכנתי לכם סרטון עם שלוש דרכים לקרוא גרף ביצועי מניה. הגרף אותו גרף, הביצוע אותו ביצוע, אלו פשוט שלוש דרכים שונות למצוא את הגרפים האלה:

אפשר להתעשר מקריפטו?

כמו כל דבר, התשובה היא כן. יש אנשים שהתעשרו מזה.

"משפחת הביטקוין" שעזבו את הולנד והתחילו לטייל בעולם מפורסמים בזה, וגם מטאקובן שכתבנו עליו בשלושה מליונרים צעירים שעשו את הונם בעצמם. אבל המקרים האלו הם היוצאים מהכלל שמלמדים על הכלל.

אלו חדשות "צהובות" כלכלית. גם להן יש ערך בניתוח מגמות, אבל זה שיש אנשים שעשו את זה – ממש לא מחייב עליכם.

אלו, למשל, משפחת הביטקוין:

מה ההבדל בין ארנק חם לארנק קר?

יש שתי דרכים להחזיק קריפטו: בארנק חם ובארנק קר. "ארנק חם" הוא חשבון בבורסת קריפטו, בדומה לחשבון הבנק שלכם. "ארנק קר" הוא מכשיר דמוי USB ("דיסק און קי"). הוא יותר דומה לכסף מזומן בכספת.

אם הוא נעלם – זבשכם. אם שכחתם את הסיסמה – זבשכם. מצד שני – הסיכוי שמישהו ישדוד אותו קטן יותר מהארנק החם שלכם.

אני משתמשת בארנק חם גם כי הסכום שלי לא גדול וגם כי אני לא רוצה להיות תלויה בחומרה בשביל לגשת לכסף שלי. אם אי פעם יהיה לי סכום משמעותי באמת בקריפטו, אני אפצל אותו בין כמה ארנקים חמים (כלומר כמה בורסות שונות). אני מעדיפה שלא להחזיק ארנק קר כי אני לא רוצה לדאוג מלשכוח ססמאות או מלאבד.

איך אני קונה קריפטו?

אני קונה קריפטו עם ארנק חם, דרך קראקן.

את ממליצה?

אני לא יכולה להמליץ כי אני לא מכירה אתכם וכי אסור לי. אני מחזיקה חלק קטן מאוד מההשקעות שלי בביטקוין, בעיקר בשביל הסקרנות לאן זה ילך.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

שיתוף

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

חינם! 17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

podcash
נושאי כסף נוספים
ליאור שפירא

Podcash

סקירה על פודקאש, פודקאסט על יזמות וכסף של דני גדייב

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים