מה זה קפיטליזם קשוב

קפיטליזם קשוב אומר ש"לעשות כסף" זה לא דבר רע. טוב לרצות לעשות כסף - ואפשר (ורצוי) להשתמש בו כדי לעשות טוב ולקדם מטרות שחשובות לך.

קודם כל, מדובר בהתנהלות רואה ערך בקפיטליזם, ככזה שמקדם תחרות ופריצת הגבולות המוכרים. הקפיטליזם, עם כל חסרונותיו, הביא לעולם המצאות חדשניות. ניקח לדוגמא את הטלפון שבו אתם ככל הנראה קוראים את המילים האלו עכשיו. נכון, את החלקים ייצרו ילדים בני 8 שמקבלים משכורת רעב במפעל בסין, אבל הרשתות החברתיות והאינטרנט הרצים במכשיר זה מאפשרים לנו לשמוע על עוולות כאלו, לסיני הקטן לגלות עולם שבו יש זכויות אדם, ועם החשיבה הנכונה – לתקן את המצב. קפיטליזם קשוב פועל מתוך ההבנה שעם כח גדול באה אחריות גדולה, ושיש חשיבות לכל מי שארגון מסוים משפיע עליו. לעובדים, לבעלי המניות, לצרכנים, לספקים. הניצול של כח הארגון למען מטרה שתואמת את הערכים של מחזיקי העניין בו טוב לכולם. גם למעורבות העובדים בעסק, הרצון של צרכנים לרכוש, הנאמנות של הספקים ובעלי המניות, וכמובן בשביל המטרה הטהורה של לעשות טוב בעולם. ישנם ארבעה אלמנטים משלימים, שצריכים להתקיים יחד כדי להגדיר התנהלות ארגונית שמתנהלת לפי מודל הקפיטליזם הקשוב.

הראשונה, מטרת-על. האדם מחפש משמעות כיוון והוא זקוק לה, וכאשר הוא לא ימצא אותה בתחום מסוים בחייו, הוא ירגיש ממנו תסכול. זה אחד מהדברים בהם מותר האדם מהבהמה. באמצעות המיקוד בסיבה עמוקה יותר לקיומו, העסק הקשוב נותן השראה, ובכך מאגד ויוצר הזדהות גבוהה הרבה יותר בקרב כל מחזיקי העניין שלו. עובדים, לקוחות ואחרים חשים אמון וחיבה כלפי חברות שמונעות על ידי ייעוד מעורר השראה.

השנייה, מחזיקי עניין. דיברנו על כך לפני כמה פסקאות, והעיקרון הוא כזה – העסק מתקיים כמערכת אקולוגית, ויש לתת דגש לכל חלק בה מתוך ההבנה הזו. עסקים שפועלים כך זוכים ליציבות לאורך זמן. מזכיר מעט טריק של מורות וגננות לקחת את הילד שמפריע ולתת לו משימה, או העצה המוכרת להורים לשתף את ילדיהם בהכנות בבית על מנת שירצו לאכול את כל הירקות בצלחת או ירגישו בנח לשבת סביב שולחן השבת.

השלישית, מנהיגים נותני שירות. למרות המשפט המוכר של קנדי"אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות בשבילך; שאל מה אתה יכול לעשות בשביל מדינתך." מנהיגות עסקית קשובה היא כזו שעובדת למען מטרת-העל של הארגון, ולא האינטרסים שלהם. הם מודעים לתפקיד האינטגרלי שיש לתרבות הארגונית ומפתחים תרבות ארגונית קשובה של אמון ואהבה.

הרביעית והאחרונה, תרבות ארגונית קשובה. מהי תרבות ארגונית? הערכים, העקרונות ודפוסי ההתנהגות עליהם מושתת עסק הבאות לידי ביטוי בפעילויות של העסק. כך נוצר בפועל הקשר בין מחזיקי העניין לבין מטרת-העל. תרבות ארגונית קשובה בנויה על אותנטיות, שקיפות ויושרה. היא מקדמת אהבה ואכפתיות ובונה אמון בין העובדים לשאר מחזיקי העניין, מאפשרת גם למידה והעצמה ומהווה כוח מאחד שהוא דלק להנעת העסק הקשוב.

אז, מה למדנו על הקפיטליזם הקשוב? אחת ממהפכניות ומובילות הפמיניזם המזרחי היטיבה לסכם את העניין במשפט אחד אגדי – "איש עסקים שעכשיו הוא טבעוני" (ש. חדד). פעילות בתאגידים הגדולים, ושימוש בכח שלהם ליצירת טוב בעולם וקידום ערכים שחשובים לחלק משמעותי מהחברה, או לפחות מי שהיא רלוונטית להם.

בשנים האחרונות מנהלי החברות הגדולות בעולם מאמצים מודל זה, שעשה אפילו עלייה.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

רוצים לפתוח תכנית השקעה או חסכון ולראות את הכסף שלכם עושה כסף?

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

אוריינות פיננסית

מי שבילה זמן רב בקריאת חדשות חינוכיות ופיננסיות אולי נתקל במונח "אוריינות פיננסית". אוריינות פיננסית היא היכולת של אדם לקבל החלטות מושכלות ויעילות בעזרת המשאבים

לקריאה

כלכלת חיים

השבוע בכנס המכור לצמיחה בסידני בוחן כיצד אנו עוברים מכלכלת צמיחה לכלכלת מדינה יציבה. כלכלה פוליטית וכלכלה היא חקר חיי העסקים הרגילים של האנושות. כלכלת

לקריאה

Social Media

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Categories

On Key

לקריאה נוספת

סימני אזהרה: איך (לא) לעשות כסף

האתר הזה נועד לדבר על איך לעשות כסף. יש פה הרבה דרכים ורעיונות שמספרים סיפור פרקטי ויומיומי. אין פה ניסים ונפלאות, גרפים מסחררים וסיפורים גדולים

איך לעשות כסף עם ריבית דריבית

אחת הדרכים הטובות ביותר להשקיע את כספך שהרווחת קשה והעושר שהוא צובר היא בריבית דריבית על השקעותיך. בין אם השקעתם את כספכם בגיל צעיר ובין

כלכלת חיים

השבוע בכנס המכור לצמיחה בסידני בוחן כיצד אנו עוברים מכלכלת צמיחה לכלכלת מדינה יציבה. כלכלה פוליטית וכלכלה היא חקר חיי העסקים הרגילים של האנושות. כלכלת