היי, אני ליאור ואנחנו פה כדי שנדבר על כסף

כסף הוא לא מספרים קרים והוא בטח לא טאבו. כסף הוא האמצעי הכי טוב בעולם. הוא בטחון, יציבות, תחושת הצלחה, עצמאות. הוא מאפשר להגשים חלומות – בית, אוטו, היכולת לקנות את המוצרים השווים יותר והיקרים יותר בלי לחשוב פעמיים.

ליאור שפירא

אני זוכרת את הרגע שבו הבנתי שאני רוצה שיהיה לי.

הייתי סטודנטית למדעי הרוח באוניברסיטה העברית, עם דימוי עצמי של אינטלקטואלית. נהנתי לצבור ידע ועושר תרבותי ונהנתי מאוד להפיץ אותו.

חלק גדול מהשנה הראשונה לתואר שלי עבר עלי ב"חברותא", בית המדרש של האוניברסיטה העברית שישב בבניין של בית הלל. בבית הלל יושב בבניין יוסף מאיירהוף, ויש בו גם ציון בולט נוסף: אדגר מ. ברונפמן.

אני זוכרת את הרגע שבו יצאתי מהבניין ושמתי לב לשמות על הבניין. זה היה הרגע שהבנתי שאני יכולה לעבוד במגזר השלישי כמו שרציתי, להפיץ את מה שרציתי ולעבוד עם אנשים טובים ואידאליסטים שאכפת להם מהדברים שלי אכפת – ואני יכולה לחתור להיות כמה שיותר דומה לאנשים שעל שמם נקראו הבניינים באוניברסיטה. גם אם אני לא אצליח להגיע קרוב לסכומים שלהם, יוכל להיות לי מספיק כסף כדי לתרום לעמותות כמו אלו שיושבות ופועלות בבניין על שם מאיירהוף וברונפמן.

הרגע שבו נשבר לי מעולם מדעי הרוח זה סיפור לפעם אחרת.

בית הלל האוניברסיטה העברית
בתמונה: הבניין על שם מאיירהוף וברונפמן באוניברסיטה העברית, הר הצופים.

הבהרות חשובות

אני לא

אני לא אשת מקצוע בתחום הכסף. אני לא יועצת השקעות, פנסיה, כלכלת המשפחה, משכנתאות וכו', ושאר תחומים שחוקית מותר להם לייעץ לכם.

אין לי

תואר בכלכלה; הסמכת יועצת או אשת מקצוע בתחום; כוונה לכתוב על דברים שאני לא מבינה בהם; חיבה עזה לדעות שלי שומנעת ממני לקבל ביקורת;

אני כן

חנונית של פיננסים. אני קוראת עיתונים כלכליים מגיל 14, ומבחינתי כלכלה היא הסניף המעניין ביותר של מדעי החברה. הייתי לומדת את זה אלמלא בתחילת שנה ב' מזכירות החוג באוניברסיטה העברית ניפצה לי את החלום ואמרה ש-4 יחידות מתמטיקה הם תנאי סף.

תמיד הייתי חנונית. פעם זאת היתה קללה, היום אני נושאת את התואר בגאווה. אני טובה בלשאול שאלות, להבין את התשובות ולהפוך מידע מסובך – לפשוט להבנה.

יש לי

משק בית לנהל; עסק SEO שאני מנהלת; סקרנות; פז"ם בעבודה לצד אנשים שזה כן היה המקצוע שלהם; יכולת להנגיש מידע מסובך בצורה פשוטה; מדור במקור ראשון; בלוג בדהמרקר; קורס שלם על איך לנהל עוסק; רצון עז לדבר על כסף וללמד אנשים את כל מה שאני יודעת. השילוב הזה, של חנוניות מצד אחד והיכולת להסביר דברים בפשטות אומרים שאתם בידיים טובות.

אני מקווה שטרי פראצ'ט כתב איפשהו (ואם לא, ראוי שהיה כותב): "זה שאני יודע איך זה עובד לא אומר שזה לא קסם".


גם פה הייתי:

  • כתבה על הגדלת הכנסות מהבית במגזין פנימה. כתבה של תחיה פרץ על דרכים בהן נשים (בעיקר מהציבור התורני אבל גם אני שם) מגדילות את ההכנסה מהבית.
  • פרק 8 של הפודקאסט "20 ומשהו" של יעל שצברג. פרק בן 34 דקות על שנות העשרים של כל מרואיין. דיברתי על למצוא את המקום שלנו בעולם, על חלום האקדמיה ושברו, על שותפויות ועל כסף. אפשר להאזין לפרק כאן.
  • לשכת התעסוקה, המדור שלי במקור ראשון

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים