"זמן זה כסף" ועוד 3 עקרונות לעשיית כסף שצריך להכיר

לא רק זמן זה כסף. יש עוד שלושה דברים שהם כסף: פעולות, ידע וכסף. איך אנחנו יכולים להשתמש בכל אחד מארבעת הדברים האלו כדי לעשות עוד כסף?

תוכן עניינים

כל המהות של האתר הזה היא ללמוד איך לעשות כסף. יש פה רעיונות לביצוע, הרבה ידע, הפניות לקריאה, פודקאסטים על כסף ודרכים ללמוד. הפעם אני רוצה לדבר על עקרונות. 

ההבדל בין עקרון לפרקטיקה הוא שעקרון הוא לא משהו שאתם מיישמים בפועל, אלא הוא נמצא מאחורי הקלעים בכל פעולה. העקרונות הם התשובה לשאלה "איך זה עובד". 

הסדר של הדברים לא מאוד משנה. הם באים ביחד ואפשר להמיר אותם אחד בשני – אבל הכי טוב לשים את כולם יחד. 

הערה להתחלה: אני אכתוב כאן לפעמים את המילה "נכס". "נכס" לא חייב להיות נכס לא נייד (נדל"ן). נכס יכול להיות גם נכס דיגיטלי שמניב לכם כסף (ערוץ יוטיוב, אתר, חשבון אינסטגרם, אנאעארף), מוצר שרכשתם או יצרתם ואמור להניב לכם או עסק שאתם מקימים כדי למכור.

עקרונות לעשות כסף

זמן זה כסף

המשוואה שנתנה לבלוג הזה את השם שלו היא כנראה המשוואה המפורסמת בעולם, והיא גם קלה יותר להבנה מ e-mc2. 

ההסבר האוטומטי שקופץ לרוב האנשים לראש במשוואה זמן=כסף קשורה לניצול הזמן שלכם כדי לעשות כסף באופן פעיל. כולל הפרשנות "כשאתם לא עובדים ולא מרוויחים כסף בזמן הזה – נו נו נו לכם".

זה קצת ציני, ואני לא חובבת את גישת ה"נו נו נו", וגם לא רוצה לבזבז את כל שעות הערות שלי לעשיית כסף. כסף הוא אמצעי למטרה, והמטרה היא אורח החיים שאתם רוצים. כסף אמור לעזור לכם להשיג את אורח החיים הזה.

משמעות חיובית של המשוואה הוא שאחד הדברים שצריך להשקיע כדי לעשות כסף – הוא זמן. בין אם זה הזמן שלכם שישמש לצבירת כסף (פעולות או ידע) ובין אם הזמן שתצטרכו להמתין עד שתעשו ריבית דריבית, עד שהנכס שלכם יתחיל להיות רווחי ועד שהוא יחזיר את ההשקעה. זמן הוא כסף בין אם בהמתנה פסיבית שלכם ובין אם בעשייה אקטיבית.

כסף זה כסף

כסף עושים מכסף. אחת האמירות על כסף הוא שכסף צריך לעבוד. הכסף עובד מהסיבה שכולנו עובדים: כסף לעשות עוד כסף. כשאין כסף – תצטרכו זמן או עבודה כדי לייצר את הכסף הזה וידע מה לעשות שיניב לכם את הכסף.

אתם לא יכולים לקנות נדל"ן כשאין לכם הון עצמי מספיק. לקנות פטנט לפני שיש כסף – שיהיה בהצלחה. לפתוח תיק השקעות שיניב פחות תשואה מהריבית שאתם משלמים על המינוס – זה לא תמיד חכם.

הרבה יותר קל להתחיל לחסוך כשהמשכורת מאפשרת רמת חיים מספקת ועדיין נשאר פלוס בעו"ש. ככל שיש לכם יותר כסף – יותר קל לעשות עוד ממנו.

ידע זה כסף

אתם יכולים לשים מלא כסף על משהו שנראה לכם טוב. יש לכם את הכסף. אתם יכולים להמתין ולקוות שעם הזמן הוא יעלה. אבל אם אין לכם מספיק ידע – יש יתר סיכוי שהפעולות שלכם לא יניבו, או יניבו פחות. "ידע" לא אומר שעות של קריאה ומחקר לפני ביצוע פעולות. גם, אבל לא רק. אם אתם מבינים עיקרון – אתם לא בהכרח תצטרכו להמשיך לקרוא עליו רק כדי להרגיש בטוחים.

אבל יותר חשוב מזה: "ידע" הוא לא דבר תאורטי, הוא בעיקר דבר פרקטי. "חוש עסקי" כולל לא מעט ידע ונסיון. אינטליגנטים נוטים להימנע מביצוע פעולות עד שהם בטוחים שהם מבינים. מרוב לסמוך על השכל אנחנו מוּעדים לפספס את הפרקטיקה. ידע הוא לא רק תאוריה, הוא גם להיכנס לבריכה וללמוד לשחות. זה ההבדל בין בוגרי תואר שחושבים שהם יודעים – לבין אנשים שבתחום כבר שנים ובאמת יודעים. 

במילים אחרות: אחרי שלמדתם ובדקתם מספיק איפה יש מים, מה העומק ומה הטמפרטורה, חובה להיכנס למים. אפשר להתחיל ברדודים, אפשר עם מדריך או מציל. כולנו יודעים מה קרה למי שלמד שחייה בהתכתבות אצל מציל ידוע.

למשל: הרבה אנשים קונים דירה ראשונה במחיר נמוך בפריפריה כדי למנף בהמשך, לתת לשוק לעשות את שלו ולקוות למכור אותה ברווח שיאפשר להם דירה שמתאימה להם יותר. אבל כדי להשקיע בנדל"ן צריך להכיר את השוק: איפה יש דירות במחירים טובים, איפה יש ביקוש ויהיה ביקוש גם בהמשך, איפה הנכסים עתידים לעלות. אפשר למצוא נכס ולסמוך על המזל, ואפשר לצבור ידע.

עוד דוגמה: אפשר לקנות מניה בודדת ולקוות לטוב, ואפשר ללמוד ולקרוא ולהבין את ההגיון ואז להגיע למשל למסקנה שהחברה האחרת יותר מניבה או פחות בסכנה, או שבכלל עדיך לכם לקנות מחקה מדד, או שבגלל הטווח הקצר עדיף לכם אג"חים. 

ככל שיש לכם יותר כסף – יותר קל לכם לעשות באמצעותו יותר כסף. אם אין לכם הרבה כסף לעשות באמצעותו עוד כסף, תנצלו את הזמן לעשות כסף.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

פעולות זה כסף

גם פעולות הן כסף. בניתם וילה מהממת בהרצליה פיתוח (משמע: יש לכם כסף) ואתם רוצים למכור אותו ולעשות עליו רווח. אתם יכולים לחכות זמן עד שהשוק יעלה מעצמו או לחכות זמן ולצבור תשואה באמצעות השכרה. אם בניתם את הוילה, קניתם קרקע ועשיתם פעולות שהשביחו את הנכס.

עוד דוגמה: האתר הזה הוא נכס דיגיטלי שאמור להניב לי הכסף. נכון לעכשיו הוא בחיתולים שלו. אני נותנת פה עבודה: בניתי את האתר הזה מאפס, אני משלמת על דומיין ואחסון ו"משלמת" בשעות עבודה שלי על האתר הזה. אני כותבת תכנים או משלמת לצוות שיכתוב תכנים (שחייבים להיות גם מעולים וגם אמינים, אחרת חבל על הזמן שלכם). יש פה שיתופי פעולה ופרסומות שמניבים לי. האתר הזה הוא ימתלאפים עבודה – שאמורה בסוף גם להניב לי. אם רק הייתי יושבת על הטוכעס וממתינה את כל הזמן שבעולם, לא הייתי מייצרת מהאתר הזה כסף. אבל אחרי שאני עושה את הפעולות הנכונות – אז, בעזרת השם, יהיה לי כסף.

השילוב הזה של זמן (שככל שאתם יותר צעירים יש לכם יותר ממנו), ידע (שככל שאתם מבוגרים יותר יש לכם יותר ממנו), פעולות וכסף – יאפשר לכם לעשות יותר כסף בהמשך. להרגיש או לדעת שכרגע חסר לכם אחד או יותר מהארבעה – זה לא נורא בכלל, והכל אפשר להשלים, או לייצר. הנה אתם פה. הנה התחלתם. כל הכבוד.

אמ;לק

איך לעשות כסף מכסף?

באמצעות כסף. ככל שיש לכם יותר ממנו – יותר קל לכם לצבור עוד ממנו. ואם זה לא מספיק ברור, יש במאמר הרחבה שלמה. אם אין לכם כסף – בפנים מפורטות דרכים אחרות לעשות כסף.

אז זמן זה כסף?

אכן גם זמן זה כסף. אבל גם עוד דברים.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

שיתוף

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

חינם! 17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

איך להתעשר בגיל צעיר
כסף בגיל צעיר
ליאור שפירא

איך להתעשר בגיל צעיר

לא פשוט להתעשר בגיל צעיר. קל יותר לעשות כסף בגיל מבוגר, עם ותק ונסיון. אבל צעירים אמידים ששיפרו מאוד את מצבם הכלכלי – התחילו איפשהו.

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים