15 חוקי כסף

Alux, ערוץ יוטיוב עם מליוני מנויים שפונה לאנשים שרוצים להיות מיליארדרים, הוציא סרטון עם 15 חוקים על כסף, שכל מי שרוצה לעשות כסף צריך להכיר. אלו החוקים:

תוכן עניינים

Alux היא יצרנית תוכן אמריקאית. יש להם ערוץ יוטיוב מפואר, אינסטגרם מתוחזק, חנות מרצ'נדייז ואתר. הם מתארים את עצמם בתור "המקום בו מיליארדרים לעתיד מגיעים לקבל השראה" (The place where future billionaires come to get inspired). כל האווירה היא של בוטקאמפ למצליחנות, כאילו זה עניין של זמן עד שתהיו מיליארדרים. בתור ישראלית זה נשמע לי מעושה ומלאכותי באוזן, אבל להם יש כמעט 4 מליון מנויעם בערוץ היוטיוב ו-217 אלף עוקבים באינסטגרם ולי קצת פחות.

מפתה למתוח עליהם ביקורת כמו איזו הייטרית קנאית (ברור שאני מקנאה במספרים האלו), עם זאת, אני בוחרת להנגיש אותם כי אני חושבת שהם מביאים ערך, וכשמפרידים את הסגנון מהמהות – אפשר להוציא מהם לא מעט.

אז הערה סגנונית בהתחלה: התכנים בערוצי הדיגיטל שלהם מלאים "דיבורי מוטיבציה" (motivational speech) – דבר פופולרי בתרבות האמריקאית וזר בישראלית. הקריינית עם הקול הנשי החם והמתרגש קוראת למאזינים Aluxers כדי לחזק את תחושת הקהילתיות. ההנחה בערוץ היא שכולם יכולים להיות מיליונרים ושזה רק עניין של עבודה קשה, להאמין, ללמוד, לחזור על החומר ושאם אנחנו לא עושים את זה – זה כי אנחנו לא רוצים מספיק, או מבזבזים את הזמן על שטויות. הם גם מציגים את "העניים" כמי שבהכרח אשמים במצבם על גבול העצלנים והמטומטמים.

גם אני מאמינה שאנחנו תלוים בעצמנו ויכולים ואמורים לשפר את המצב שלנו, אבל גם שיש סדרי עדיפויות בחיים. אם אני רוצה עכשיו לשחק 40 דקות קנדי קראש במקום לעשות משהו עם ערך שיעזור לי לעשות יותר כסף – זה אחלה. גם לתת לעצמי ערך בדמות שלוות נפש ואסקפיזם, זה גם טוב.

עמוד האינסטגרם שלהם מלא בקלישאות מצליחנות ובדימויים של הצלחה. העיסוק "דובר מוטיבציה" לא באמת קיים בישראל, גם כי השוק קטן וגם כי בתרבות הישראלית זה פחות מסתדר. אני קצת הרמתי גבה מרוב עיסוק בדימויים של כסף ובניפוח פואנטות תכליתיות בהרבה מדי מלל, אבל זה עניין של סגנון, וכאמור – זה עובד להם יופי. עובדה שאני כותבת עליהם ואתם קוראים את זה.

אחד הסרטונים הטובים בערוץ שלהם הוא סרטון בשם 15 חוקי הכסף. תרגמתי את רוב המלל, וערכתי כך שיתאים לכתב: הוצאתי דברים שחזרו על עצמם, טקסטים מלאי נפח שנועדו להשאיר אותנו לצפות בסרטון יותר זמן והמלצות שיווקיות. מה שעובד טוב בדיבור לא בהכרח עובר טוב בכתב. הסרטון המלא מצורף בסוף הפוסט.

1. כסף לא משנה אנשים, הוא מראה מי הם

כסף הוא זכוכית מגדלת. כשיש לך כסף – אנשים שמים לב אליך, ולפעולות שאת עושה יש יותר איפמקט. אם היית חרא בנאדם לפני, עכשיו את חרא בנאדם עם יותר כסף. מהצד השני, אם את אדם אדיב ונחמד – שום דבר לא ישתנה עם הכסף. כסף לא משנה אנשים, הוא מפשיט את הפגיעות שבעוני ונותן להם במה להיות מי שהם באמת.

2. לעולם אל תבזבז כסף לפני שהרווחת אותו

אם תמיד רצית להיות עני – תמשיך לבזבז כסף לפני שהרווחת אותו. הרבה אנשים קונים דברים שהם לא באמת צריכים, או לא יכולים להרשות לעצמם. 

מי אשם? יש שיאשימו את מי שמפרסמים לעניים ומבטיחים שהדברים האלו יביאו להם שמחה וכבוד. יש כאלו שמאשימים מיעוט חינוך: שאף אחד לא מלמד אותנו את הדברים האלו. אבל זה עניין אישי: כשאנחנו חונקים את מסגרת האשראי כדי לקנות טלוויזיה חדשה, אנחנו יודעים איזו בחירה אנחנו בוחרים. אנחנו יודעים שזאת לא רכישה חכמה, למרות שהטלוויזיה חכמה.

זה בגלל שטחיות. אנחנו מקריבים את העתיד שלנו על חשבון ההווה. אנשים מבזבזים יותר מדי על דברים שהם לא יכולים להרשות לעצמם ולכן הם לעולם לא ישברו את המעגל. הם משחקים תופסת עם ההווה כך שאין להם מספיק זמן להתקדם לעתיד.

3. אל תרדוף אחרי כסף. במקום זה, תהייה מגנט לכסף

אנחנו יודעים שזה נשמע קיטשי ובולשיט, אבל זה לא. זה יותר עמוק מ"היקום יעניק לנו את החיים האידאליים שלנו". אפשר לפרק את החוק הזה לשני חצאים: הראשון: אל תרדפו אחרי כסף. כשאתם רודפים אחרי כסף, אתם תמיד מאחורי הכסף. הסיבה שאין לך כסף הוא כי אתה תקוע במירוץ העכברים הזה. כל זמן שאנחנו רודפים אחריו, כסף ימשיך לברוח מאיתנו. אף אחד לא אוהב שרודפים אחריו ותופסים אותו אז תניחו שהוא יברח מכם כשיראה אתכם מתקרבים.

החלק השני הוא לגבי משיכת הכסף. זה אומר להעריך את עצמך מספיק כדי שכסף יגיע אליך בגלל הכישורים והגישה שלך. ככל שאת נעשית יותר בעלת ערך כאינדיווידואלית, יותר אנשים ירצו שתפתרי את הבעיות שלהם. הם ירדפו אחרי כסף ויביאו לך אותו אם תצליחי לעזור להם.

זה ההבדל המהותי בין צרכני ערך ליוצרי ערך. אחד מוציא כסף בזמן שהשני מקבל כסף. ככל שיהיה לך יותר ערך – תקבלי יותר כסף.

4: תשקיעי זמן לפני שתשקיעי כסף

הדבר העיקרי שעוצר אנשים מלהתחיל הוא אמונה נפוצה שהאדם הממוצע צריך כסף כדי לעשות כסף. מה שהאנשים לעולם לא למדו הוא שלזמן יש יותר ערך מלכסף, ושבשלב מוקדם יש לנו שפע של זמן שאנחנו ככל נראה מבזבזים.

לא משנה מתי מתחילים  – יקח לכם בממוצע שבע שנים להקים עסק, עשר אם אתם לא חכמים מאוד וחמש אם כבר יש לכם סכום התחלתי. אבל זמן הוא עדיין דרישה בסיסית. ככל שתתחילו מוקדם יותר – תגיעו מוקדם יותר.

אתם חכמים. החלטתם להשקיע את הזמן שלכם איתנו, ואנחנו אסירי תודה לכם. אתם כבר לומדים כל כך הרבה ממשאבים כמו זה, אבל אתם צריכים ללכלך את הידיים ולהיות בשטח – ולא משנה מה אתם מגדירים כ"שטח" – חיים אמיתיים או דיגיטליים. מדהים כמה אנשים לא יכולים למצוא שעתיים ביום לעבוד על פרוייקטי הצד שלהם אבל צופים בנטפיקס בבינג' או מאבדים לאלפי שעות במשחקי וידאו. אם אתם לא עשירים זה לא כי אין לכם כסף, זה כי אתם לא משקיעים נכון את הזמן שלכם.

5. ככל שאתם לומדים יותר – אתם מרוויחים יותר

אבחנה חשובה בנוגע ללימוד היא ש"למידה" היא קניית ידע שיכולה להשפיע על החיים שלכם ושל אחרים. לאף אחד לא אכפת אם אתם מכירים את כל הפוקימונים או את הספרה ה-38 של פאי. זה חסר ערך. החיים הם לא תכנית טריוויה. ידע שלא ניתן להגשים במציאות – הוא לא ידע, הוא טריוויה. [הערה לקוראים: להנאות שאין להן יישום פרקטי יש ערך, ובלבד שאנחנו זוכרים שזה תבלין ולא המנה העיקרית. ליאור]

תמקדו את הלמידה שלכם בבניית סולם לעצמכם כדי לצאת מבור הבינוניות שרובנו מתחילים את המסע שלנו בו. תלמדו איך לבנות כל שלב ותמשיכו בביצוע. אם ההורים שלכם בנו לכם סולם – תשתמשו בו. אם אנשים תיעדו איך סולות בנויים – תלמדו אותם. חילקו לנו ידיים שונות במשחק החיים. יש בורות שעמוקים מאחרים אבל הדרך החוצה כי כמעט תמיד אותה דרך. תלמדו, תבנו, תברחו, תהנו, תלמדו אחרים.

אם אתם מחפשים לעשות כסף – אתם צריכים ללמוד איך עושים כסף. אתם צריכים להתאמן בעשיית כסף עד שאתם נעשים ממש טובים בזה. אם אתם רוצים לשנות את החיים שלכם, תתחילו מללמוד את היסודות ואז תבנו עליהם עוד שלבים. למזלנו, יש שלל מקורות ללמוד כל דבר שהמציאות שלנו דורשת. אנחנו חיים בתקופה הכי טובה ללימוד שאי פעם היתה. ההשכלה חינם ונגישה, אנחנו רק צריכים להושיט יד.

6. אף פעם אל תהיה עבד לכסף, תהיה הבעלים

אף אחד לא רוצה להיות עבד לכסף אבל החברה בנויה באופן שמשעבד אותנו. המצאנו את הכלי המדהים שנקרא "חוב". יש אנשים שמשתמשים בו כדי לשחרר את עצמם בזמן שאחרים מאבדים אפילו את החופש שהיתה להם. חוב רע הוא הצורה המודרנית של עבדות. ברגע שלווים כסף, החיים שלכם כבר לא שלכם. הם שייכים לבעלי החוב. אנחנו נשעבד שעות שלנו כדי שהתוצר ילך למישהו אחר. זאת הגדרה של עבדות.

הכסף מרחף בין לבין. או שאתם הבעלים של הכסף, או שהכסף הוא הבעלים שלכם. תהיו הבעלים שלו, כי האלטרנטיבה נוראית. כשזה יקרה – הכסף יעבוד בשבילכם, יגדל וישמור אתכם בטוחים.

7. תפתו את הכסף, אל תתנו לו לפתות אתכם

זאת הרחבה של חוק 6. כסף חמקמק. יש לו טריקים והוא יכול להיות מסוכן באותו אופן שסכין ביד של שף סושי הוא משרת נאמן, אבל בידיים של ילד – הסכין הופך מסוכן.

לכסף יש נטייה להראות לך כל מה שאת יכולה לעשות איתו. כל מה שאפשרי, וקל ליפול טרף לקסם שלו בגלל שמי לא היה רוצה להגשים את הפנטזיות שלו? אבל ככה בדיוק כסף בורח מכם. אבל ברגע שתפתחו את הדלת – הכסף יברח. ראיתם את זה מלא פעמים עם אנשים שזכו במלא כסף וסיימו מרוששים ואומללים כמה שנים אחר כך – כי לא היה להם מושג איך לשלוט עליו. אל תתנו לכסף לפתות אתכם, ותראו בו מה שהוא באמת: כלי.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

8. כסף לא גדל על העצים, אלא אם זורעים את הזרעים הנכונים

מסיבה כלשהי אנשים מכירים רק את החצי הראשון. כל מי ששתל עץ תפוחים יודע מה נדרש כדי להנות מהתפוח: קודם צריך למצוא את הזרע, אחר כך את האדמה הנכונה. שותלים, מטפחים, מגינים ממפגעים, נותנים לו מספיק זמן ומספיק שמש ותשומת לב – ובסוף תזכו לאכול את התפוחים שלכם.

זה בדיוק האופן שבו צוברים הון. אין לכם עץ כסף כי לא זרעתם את הזרע הנכון ולא השקעתם בו. אפילו העץ הגבוה ביותר מתחיל כזרע, אבל זרעים לבד לא הופכים לעצים. זרעים על המדף לא יתפתחו. הזרעים שאנחנו מדברים עליהם הם רעיונות. העולם מלא בזרעים והדבר הכי טוב: הם בחינם. אתם הגננים. הזרעים הם הרעיונות. עץ הכסף שלכם הוא מה שאתם עושים עם הכסף ואם אתם מוכנים להשקיע את הזמן לגדל אותם – כל אדם שאי פעם בנה משהו יודע שזה לא קרה בן לילה. ככל שתזרעו ותטפחו מוקדם יותר – כך תוכלו להקדים לאכול את הפירות.

כסף כן גדל על העצים
כסף גדל על עצים כמו שתפוחים גדלים על העצים: עם הזרע והטיפול הנכונים.

9. אל תיתן לכסף להשתעמם. הוא שונא את זה

הוא שונא את זה כל כך שהוא או מת, או בורח למישהו אחר שיודע מה לעשות איתו. כסף הוא כמו כריש: הוא צריך לזוז כדי להישאר בחיים. הוא מאבד ערך כשהוא סטטי ומגדיל ערך כשהוא בשימוש.

הנה משהו שאתם בטח לא יודעים: אם היו לכם 50,000 דולר מתחת למיטה לעשר שנים, בסוף התקופה ה-50,0000 דולר שלכם יהיו שווים 30,000 דולר בגלל אינפלציה: העלייה במחירי סחורות.

זאת העלות של לתת לכסף להשתעמם. שימו מספיק כסף בצד ליום סגריר ושמרו עליו מפני אינפלציה. בכל דבר אחר – השתמשו כדי לבצר את הטירה: תבנו דברים, תגדילו דברים, תשתמשו בכסף למטרתו המקורית.

10. תוציאו פחות משאתם מרוויחים

אנחנו יודעים שזה נשמע מובן מאליו, אבל קשה לנו להאמין כמה אנשים מפרים את הכלל הבסיסי הזה. יש אוכלוסיה גדולה שפשוט לא אכפת לה מהגיון. הם קונים הכל באשראי ויש חלק אפילו יותר גדול מהאוכלוסיה הזאת שמוציאים כל מה שהם מרויחים. הראשונים כבר טובעים, השניים במרחק גל אחד מהצטרפות אליהם. חוסר היכולת שלך לשלוט בצימאון שלך לבזבוז היא הסיבה שאת לא יכולה שהחיים שלך לא יתקדמו. האנשים האלו מפותחים על ידי הכסף, הם משעבדים את עצמם עם חוב רע. הם נותנים לגאווה ולרגשות שלהם להשתלט עלההוצאות שלהם. כל חוב בהכרח משולם עם ריבית. אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לקנות את זה עכשיו – אתם בטל א יכולים להרשות לעצמכם לקנות את זה עם ריבית.

אם אתם לא אוהבים להתנהל עם תקציב כי זה גורם לכם להרגיש כמו קמצנים – זה בסדר כל זמן שאתם עדיין מצייתים לחוק המלא: או שתוציאו פחות או שתרוויחו יותר. הבחירה היא שלכם. אין שום דבר רע בהנאה מהכסף, כל זמן שאתם מוודאים שלפחות חלק מההכנסה שלכם הולך לרשת הבטחון שלכם, בעדיפות לחצי שנה.

11. כסף הוא הצבא הפרטי שלכם. הוא צריך לצאת ולקחת שבויים

המשקיע המיליארדר קווין או'לירי המשיך עם המטאפורה והטמענו אותה באיך שאנחנו חושבים על כסף: כל שקל שיש לכם הוא חייל שלכם. כל יום הם נשלחים לקרב. חלק ימותו, חלק יקחו שבוים. המטרה שלכם היא שכמה שיותר מהם יחזרו הביתה עם שבויים. אם תתחילו לחשוב על הכסף שלכם כעל חיילים, תהיו יותר זהירים עם החיילים שאתם "משחררים" כשמישהו מבקש "לקחת בהשאלה" את החיילים שלכם. האם הוא ישמור ויחזיר בחיים את החיילים שהיו יכולים לשרת אתכם?

12. בן הזוג הנכון יכול להפוך אתכם לעשירים. בן הזוג הלא נכון יכול להפוך אתכם לעניים

אנשים שאלו על סרטונים שעשינו על בחירת בני זוג והקשר של זה לכסף. לעולם לא תבינו כמה יקר להיות עם בן הזוג הלא נכון – עד שתהיו שם. לא רק בגלל שגירושין זה יקר, אלא בגלל שבן הזוג הלא נכון יכול לעצור אתכם. בני זוג כל כך קרובים אליכם שיש להם את הכוח לשנות את גורלכם. הם יכולים לעזור לכם לבנות את הכנפיים שלכם או שהם יכולים לקשור אתכם לקרקע.

אין מילים לתאר כמה חשוב לבחור בן זוג טוב, שיהיה שותף שיעבור איתכם את מסע החיים ביחד. אדם חזק, מסוגל ושיהיו לו אותן מטרות ורצונות כמוכם להמשך הדרך, שתהיה מלאה בעליות ומורדות וקשיים. אדם שלא מחוייב למסע הזה לא יהיה מסוגל להחזיק ראש. תבחרו את האדם המתאים והחיים יהיו הרפתקה מדהימה.

13. כסף יפתור את כל בעיות הכסף שלכם. לא פחות ולא יותר

מסיבה כלשהי אנשים מצפים שכסף יפתור את כל בעיות העולם. כסף יכול לפתור את רוב הבעיות, אבל בהחלט לא את כל הבעיות. כסף הוא כמו מפתח אוניברסלי שיכול לפתוח מנעולים קשורים. צריכים קורת גג? כסף יפתור את זה. תוהים מה תאכלו הערב? הכסף ידאג לזה. הילדים שלכם צריכים ציוד לבי"ס? הכסף יעזור!

אלו בעיות שתלויות בכסף. הכסף עובד עליהם, אבל מטופש לחשוב שרק בגלל שיש לכם מפתח – אתם יכולים לעבור דרך קיר לבנים שאין בו דלת. אם אתם עניים אתם רואים רק "בעיות כסף". ברגע שתתגברו על זה – תבינו שיש עוד סוגי בעיות בעולם שכסף אין כוח בהם.

14. יש אנשים עם כסף ויש אנשים עשירים

זת האבולוציה הטבעית של הסעיף הקודם: מה זה עושר? מתי אתם יודעים שאתם עשירים? מבחינתנו "עושר" היא הנקודה שהחיים והציפיות תואמים את המציאות שלנו. זאת קומבינציה של כל האספקטים בחיים: רגשי, שכלי, גופני, זוגי וכלכלי.

יש אנשים שמצליחים בכמה נקודות, אבל הדבר המוזר הוא שהעמודים האלו קשורים: קשה להרוויח במערכות יחסים כשאתם בבעיה רגשית. קשה לבנות אימפריה עסקית כשמערכת היחסים דפוקה. לכן יש אנשים עשירים אומללים או לא-ממומשים. במרדף שלהם אחרי רווח כספי הם שכחו את יתר היסודות.

15. התגמול בחיים תמיד יהיה ביחס מדוייק לתרומה שלכם

אם אי פעם שאלתם למה אתם מרוויחים כמו שאתם מרוויחים – זה בגלל שהחוק הזה. זה המתכון לכמה תגמול אדם יכול לקבל. כגודל התרומה – גודל התגמול (reward). לעבוד עם עשרה אנשים יתן רווח נמוך יותר מלעבוד עם מליון איש. זה נכון לעשירים ולעניים. זה היסוד של ערך. אם תתחילו היום, אתם יכולים להגדיל מיד את סכום הרווח שלכם אם תמלאו את החוק. כדי להגדיל את התגמול צריך להגדיל את התרומה. אפשר לעשות את זה באעות עבודה עם יותר אנשים, שיפור איכות השירות או מציאת דרכים חדשים לתרום. זה הכל.

האם כסף משנה אנשים?

לפי Alux- כסף לא משנה אנשים, הוא פשוט כמו זכוכית מגדלת לאופי שלהם. כשיש למישהו יותר כסף יש לו יותר השפעה ותשומת לב- ומי שהוא הופך להיות בולט יותר.

אם אין לי כסף, מה אפשר להשקיע בשביל להתחיל להרוויח כסף?

זמן- זמן של עבודה, התנסות ולמידה- השקעה של זמן בדברים נכונים מביאה כסף.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

שיתוף

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

לקבל כסף מהר
להגדיל הכנסות

6 דרכים לקבל כסף מהר

צריכים כסף עכשיו ומיד? 6 דרכים לקבל כסף מהר – איתור והחזר כסף שמגיע לכם, הגדלת הכנסה מהירה או הקטנת הוצאות חפוזה.

המשך קריאה »

חינם! 17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

מה לעשות כדי שיהיה לי יותר כסף
להגדיל הכנסות
ליאור שפירא

מה לעשות כדי שיהיה לי עוד כסף?

אם אתם שואלים "מה אני יכול לעשות כדי שיהיה לי יותר כסף", אלו כמה תשובות: איך ליצור את המזל שלכם עם כסף ומה לעשות כדי שיהיה לכם יותר כסף? בטווח הקצר, הבינוני והארוך.

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים