סימני אזהרה: איך (לא) לעשות כסף

האתר הזה נועד לדבר על איך לעשות כסף. יש פה הרבה דרכים ורעיונות שמספרים סיפור פרקטי ויומיומי. אין פה ניסים ונפלאות, גרפים מסחררים וסיפורים גדולים מהחיים על איך לעשות את המכה. אם הייתי יודעת להגיד לכם איך לעשות מכה – אני מבטיחה לכם שלא הייתי מספרת על זה לכל העולם אלא שומרת על יתרון תחרותי ומבצעת בעצמי.

הרבה אנשים מבטיחים ללמד אותנו לעשות כסף באמצעות קורסים או תכניות ליווי או השקעות. ההבטחה הזאת היא פיתוי גדול. אם אתם קוראים את זה, כנראה שגם אתם מחפשים דרכים לעשות כסף, ויכול להיות שנתקלתם בהבטחות כאלו. לא בטוח בהכרח שמדובר בנוכלים. נוכל היא האשמה קשה, אבל יש הרבה דברים שיכולים להדליק נורות אזהרה.

היזהרו ממילים שאתם לא מבינים

אם פה ושם המשווק זורק מילה לא מובנת – זה קורה, וכדאי לשאול מה זה אומר. אם המילה הלא מובנת היא מילת המפתח – יש פה בעיה. אם הורדתם מדריך חינמי והוא כולו מלא במונחים לא מובנים (וגרפים שנראים טוב!), וכשמסבירים בו את המונחים האלו אתם רק מתבלבלים יותר – תחשדו.

סוד ידוע של אנשי שיווק אומר שלהציע מוצר חינמי זאת דרך להפוך אתכם ללידים: ההורדה תוסיף אתכם לרשימת התפוצה, אולי בדף התודה יציגו לכם עוד הצעה למוצר שיביא לשיחת טלפון, או יציעו לכם מוצר בתשלום. המוצר החינמי שאתם מקבלים אמור להיות טוב. "טוב" אומר ממלא את המטרה שלו. אם למשל הורדתם מדריך שנועד להדריך – וודאו שהוא אכן מדריך. אתם אמורים לסיים את הקריאה שלו כשאתם מבינים יותר משהבנתם כשהתחלתם.

אם לא סיימתם את קריאת המדריך החינמי כשאתם מבינים יותר, סביר שהמטרה של המדריך לא להוסיף לכם ידע אלא לבלבל אתכם. לגרום לכם לחשוב שיש פה המון ידע שאתם לא מבינים (אבל הגרפים נראים טוב!) ולהירשם לקורס. בקורס בטח תבינו.

אני לא הייתי סומכת עם הכסף והתקוות שלי על מי שבדייט הראשון מחרטט אותי בלי בושה.

זה גם לא סוד מקצועי

מדריך נועד לתת לכם טעימה מהידע שאיש המקצוע יכול לתת לכם, או נועד לתת לכם ידע. אם תרצו ליווי, או שיבצעו בשבילכם – תהפכו ללקוחות. אם המדריך שהורדתם לא מובן – זה לא אומר שיש סודות מקצועיים שלא ניתן לחשוף בחינם. מי שאומר שאי אפשר לכתוב פשוט וברור בלי לחשוף סודות מקצועיים – או שהוא משקר או שהוא לא יודע להעביר ידע (ואז למה ללמוד אצלו?).

הסודות המקצועיים מגיעים בלאו הכי בשלבים המתקדמים. בתור התחלה אתם רק רוצים להכיר מונחים בסיסיים ולהבין איך דברים עובדים. הטיפים, השיטות והסודות מגיעים בשלב מאוחר יותר. אז אם אומרים לכם "סוד מקצועי" – תעשו פרסה.

אנשי מכירות אגרסיביים

שיווק היא לא מילה גסה. מכירות היא לא מילה גסה. כסף היא ודאי לא מילה גסה. אבל כסף עושים מכסף. אתם יכולים להתעניין בקורס בורסה, בתהליך ליווי אישי או בהשקעה במוצר מסוים. בסוף תמיד תגיעו לאנשי המכירות. בין אם זה בעל העסק עצמו או מי מטעמו.

אנשי מכירות אגרסיביים לא בהכרח מעידים על נוכלים. הם יכולים להעיד על אנשי מכירות לא טובים שמוכרים מוצר טוב. אבל איש המכירות אמור להפוך אתכם ללקוחות, וזה מחייב שתרגישו בנוח.

אם אתם מרגישים שלוחצים עליכם להחליט כאן ועכשיו, שחוזרים על השם שלכם המון פעמים באופן מלאכותי שמעצבן לכם את האוזן, אם אומרים לכם שההנחה לא תחזור – שחררו. אתם לא אמורים לעשות עסקאות או לתת אמון במי שגורם לכם להרגיש לא בנוח. אם אתם צריכים להתבשל – תתבשלו. אם אתם רוצים להתייעץ – תתייעצו. אם אתם מגיעים לקורס כשאתם לא אפויים אליו, אתם תרוויחו ממנו מעט מאוד אם בכלל.

אם אתם מרגישים שמפעילים עליכם לחץ לסגור עכשיו כשאתם לקוחות חמים, אומרים לכם משפטים כמו "מה יש פה להתייעץ?" – גם. שחררו. להתייעץ זה חשוב, בטח בנושא שאתם לא מבינים.

אתם יודעים מה יותר גרוע מלהפסיד 30% הנחה מחיר מבצע שלא יחזור רק לנרשמים מהירי החלטה? להפסיד מלא כסף מלקוח משלם.

הכסף קל ומהיר

אני מקווה שטריוויאלי לכתוב את זה, אבל החוק הראשון הוא שאין סיכוי בלי סיכון. כגודל הסיכון כך גובה התשואה. אם מבטיחים לכם תשואה חלומית ומציגים לכם גרפים מהממים של רווחים שלא היו מביישים את טובי המומחים – תניחו שיש יותר גרפים של ההפסד.

אם אומרים לכם שיש פה תשואה גבוהה ואין סיכון – תחשדו. תשאלו. אל תניחו. גם ההשקעות הכי מגודרות (כלומר שהכי "מבוטחות מפני הפסד") לא נעדרות סיכון, וככל שיש יותר גידור – הגידור יותר נוגס ברווחים.

גם על הבורסה תמיד אומרים שלאורך זמן היא עולה. בטווח המיידי הסיכון עולה על הסיכוי. לכן גם כלל האצבע להשקעות (בכל תחום, בד"כ נאמר על תיקי השקעות ועל מסלולי פנסיה) הוא שככל שהחסכון הוא לטווח רחוק יותר – שימו אותו במסלול מנייתי ומסוכן יותר. ככל שאתם מתקרבים למועד בו תרצו את הכסף הזה, תוכלו להרשות לעצמכם לסכן אותו פחות ולכן תעיברו אותו למסלול סולידי.

אם אפשר היה להרוויח סכומים יפים משעה ביום, מהבית, בלי מאמץ כולם היו עושים את זה.

כדי לעשות כסף מכסף צריך לפחות אחד משניים: סיכון וזמן. כדי לעשות הרבה כסף מהר – צריך להסתכן מהר; כדי לעשות כסף בלי סיכון – צריך להמתין הרבה. מי שמספר לכם אחרת – תחשדו בו.

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

רוצים לפתוח תכנית השקעה או חסכון ולראות את הכסף שלכם עושה כסף?

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

150 משכורות הרצאה על כסף

150 משכורות

הרצאה בת כשעתיים ביוטיוב, שאפשר לשמוע כפודקאסט, שהיא מבוא מקיף ונגיש לעולם המשכנתאות.

לקריאה

איך להתעשר בגיל צעיר

רבים מכם חושבים שאולי אי אפשר להבין איך להתעשר, אבל אני אגיד לכם שתוכלו להשיג את חלומותיכם. במאמר זה, אני נותן לך 10 צעדים פשוטים

לקריאה

Social Media

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Categories

On Key

לקריאה נוספת

סימני אזהרה: איך (לא) לעשות כסף

האתר הזה נועד לדבר על איך לעשות כסף. יש פה הרבה דרכים ורעיונות שמספרים סיפור פרקטי ויומיומי. אין פה ניסים ונפלאות, גרפים מסחררים וסיפורים גדולים

איך לעשות כסף עם ריבית דריבית

אחת הדרכים הטובות ביותר להשקיע את כספך שהרווחת קשה והעושר שהוא צובר היא בריבית דריבית על השקעותיך. בין אם השקעתם את כספכם בגיל צעיר ובין

כלכלת חיים

השבוע בכנס המכור לצמיחה בסידני בוחן כיצד אנו עוברים מכלכלת צמיחה לכלכלת מדינה יציבה. כלכלה פוליטית וכלכלה היא חקר חיי העסקים הרגילים של האנושות. כלכלת