איך הייתי משקיעה 10,000 ש"ח בגיל 20?

לקחו לכם 20 שנה לחסוך 10,000 ש"ח. איך תשקיעו אותם עכשיו? כמה עצות לצעירים בשנות ה-20 שיש להם 10-20 אלף ש"ח, שהייתי נותנת גם לעצמי.

תוכן עניינים

גרסת הוידאו למי שאין כוח לקרוא:

קודם כל – כל הכבוד לכם

אני רוצה להגיד לכם כל הכבוד על הסכום הזה. בין אם עבדתם עליו, קיבלתם אותו או חסכתם אותו מהבת מצווה, מדהים להחזיק סכום כזה. ההרגל של לחסוך כסף ולא לבזבז אותו על ההתחלה זה הרגל נהדר, כל הכבוד לכם. תשמרו על ההרגל הזה, שרק יגדל עם השנים.

לפני שאנחנו שולחים את הכסף שלנו לעבוד, צריך להבין מתי אנחנו רוצים שהוא יחזור. כלומר – מתי נצטרך אותו. האם זה יהיה עוד שנתיים שלוש ללימודים, האם נצטרך אותו 5-7 שנים לחתונה או שפשוט נשלח אותו לעבוד בשבילנו ונסתדר עם איזה סכום שיהיה? אם אפשר תנסו את האופציה השלישית- לשלוח אותו לעבוד ולשכוח מקיומו, אבל זה ממש במידת האפשר, לא כולם מצליחים וזה בסדר! אם אתם צריכים לממן את הלימודים בחוץ תשאירו אותו באפיקים, אנחנו כבר נדבר גם על זה.

במידת האפשר מבחינת ריבית דריבית, יש כאן משוואה פשוטה. אם תשימו את הכסף שלכם להמון זמן יהיה לכם המון כסף וכך עם קצת זמן יהיה קצת כסף. אבל לפעמים זה לא באמת מתאפשר ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לסכן את הסכומים האלה. יש מקרים שבהם אנחנו צריכים את הכסף ללימודים לעוד שנתיים כי אין לכם גב כלכלי מההורים או כל דבר אחר מין הסתם לא נשים אותו במסלול המנייתי. במיוחד בגלל זה לא לאבד אותו זה כבר דבר מדהים בפני עצמו לעשות. אם תצטרכו אותו ללימודים בעוד שנתיים אתם תשימו אותו במסלול יותר סולידי. אם תצטרכו אותו לחתונה בעוד חמש או שש שנים אתם תרשו לעצמכם שילוב מסוים של אג"חים (אגרות חוב) סולידיות עם מניות ברות סיכון. אם אתם יכולים לתת לו לעבוד במשך עשור ומעלה ולשכוח מקיומו, לכו על מסלולים מניותיים שיש בהם סיכון, אלה כללי אצבע.

אני אומרת הכל מאוד בזהירות לא מהצד המשפטי. ברור שאסור לי לייעץ לכם כי אני לא יועצת. אני אומרת את זה כי זה הכסף שלכם והחיים שלכם. לא אני אשא בתוצאות של אובדן הכסף הזה. הוא לא שלי. אני לא הולכת להרוויח ממנו או לאבד אותו ולכן אני אומרת הכל מאוד בזהירות של אישה זרה מהאינטרנט שמדברת איתכם בביטחון, של מישהי שניהלה את השיחה הזאת עם המון אנשים המון פעמים. לא הרווחים ולא ההפסדים הם שלי ולכן אני מאוד זהירה עם כל מה שנאמר.

ההסבר הכי פשטני שמצאנו כדי להסביר איך ריבית דריבית עובדת

אז דיברנו על פרקי זמן, ופה יש את מידת הסיכון של מה אתם עושים עם הכסף שלכם. אבל איפה תיתנו לכסף שלכם לעבוד? הבנו שאתם צריכים לקנות אג"חים או להשקיע לטווח הארוך עם מניות. אבל איך בכלל עושים את זה?

בשלב הראשון

תוציאו את הכסף הזה מהעובר ושב. לכסף שמונח שם יש נטייה יותר לעבור ופחות לשוב. הוא הולך למחייה השוטפת, לבילויים, להוצאות שלא חוזרות ובוודאי שלא עובד בשבילכם.

הכוונה של כסף שעובד בשבילנו זה כסף שגדל עם הזמן רק מעצם שהוא שם. הדבר הזה קורה באמצעות השקעות.

ספר הפיננסים הגדול


התהליך יכול להיות בשוק ההון – הכסף שוכב שם ועם הזמן פשוט עולה. זה יכול להיות גם בהשקעה שבה תראו את הכסף רק בהמשך, לדוגמא בנכסים דיגיטליים, שזה משהו שאני מתעסקת איתו. אבל לא באתי לשווק לכם נכס דיגיטלי. יותר מה, הבעיה בשיווקים דיגיטליים זה שיש המון מפוקפקים בזה ולפני שאתם באמת מבינים איך מפרידים בין מפוקפקים לכאלו שיודעים את העבודה שלהם, הייתי נזהרת.


יש לא מעט מכשירי השקעה שקיימים בשוק. הערוץ הזה מתמקד בעיקרו בשוק ההון. אתם יכולים להשקיע את הכסף שלכם בדברים אחרים, אבל באמת יש אינסוף אפשרויות: יש נכנסים דיגיטליים, יש נדל״ן בארץ ובחו"ל ויש להיכנס שותף עם איזה מישהו בעסק שהוא מקים. כל דבר כזה הוא השקעה. אני אישית חובבת גדולה של שוק ההון, כי זה מאפשר לי עצלנות מנוהלת היטב, וכי אני מספיק מכירה אותו ובטוחה איתו. יש המון שיטות נוספות, כל השיטות שציינתי מקודם הן בסדר גמור כל עוד עושים אותן כמו שצריך.

שוק ההון

בואו נדבר על זה. במקרה שלכם יש שני מכשירי השקעה עיקריים שרלוונטיים:

1. קופת גמל להשקעה

אפשר לפתוח בכל אחד מבתי ההשקעות- בפניקס, ומיטב דש, ואנליסט ומה שבא לכם.
מינימום ההשקעה הוא בערך 1000 שקלים, אם מעניין אתכם אתם יכולים לקבל הצעה מטרפז פיננסים, שם אני מנהלת את הכסף שלי, יש קישור בתיאור של הסירטון הזה.

2. תיק בשוק ההון

אתם יכולים לפתוח תיק בכל אחד מבתי ההשקעות שישמח לקבל את הכסף שלכם. העניין הוא מינימום השקעה של 20,000 שקלים מאקסלנס, ומשם זה רק עולה. בבנק משקיעים בלי מינימום אבל העמלות הרבה יותר גבוהות ולכן פחות מומלץ לאנשים שיש להם סכומים יותר גבוהים. כשפותחים קופת גמל להשקעה קודם כל לכו למי שמציע לכם את דמי הניהול הכי נמוכים בלי לחשוב בכלל פעמיים.

אם הלכתם למישהו אחד וגיליתם שיש דמי ניהול יותר נמוכים אפשר בקלות לנייד וזה לא עולה שקל. החברה שאתם רוצים לעבור אליה גם תעזור לכם ותעשה את זה בשבילכם כי היא עכשיו מקבלת את הכסף שלכם. במקומכם הייתי שמה את ה10,000 שקלים שלי בקופת גמל להשקעה.

כאמור, המסלול מאוד תלוי בזמן שבו אתם צריכים את הכסף. אם אתם צריכים אותו לטווח של 10 שנים ומעלה, אני הייתי שמה את כולו במסלול מנייתי. אם אתם צריכים אותו לפרק זמן קצר יותר לכו על אג"חים ובינתיים תעשו איזו שהיא קומבינציה.

לסיכום

האם ההצעות שלי הן בהכרח הכי הכי טובות? לא. אלה העצות שליאור בת ה20 הייתי צריכה לשמוע ומה שליאור בת ה20 הייתה צריכה לדעת לגבי מה לעשות עם הכסף שלה.

אבל אותה ליאור לא עשתה את זה. למעשה, אני אפילו לא יודעת מה עשיתי איתו. כנראה טיילתי. זה מדהים אבל עדיין לא הוצאתי אותו לעבוד. בכל מקרה, כל דבר אפשר לתקן. זאת לא חתונה קתולית, וגם לקבל את ההחלטה שבשמונים אחוזים טובה זו עדיין דרך הרבה יותר טובה מאשר לשבת ולא לעשות.

גם להתעקש ולשבת במקום מבחינת "שב ואל תעשה" – זאת החלטה, זאת פעולה, זאת בחירה.
זה רק נראה כמו ברירת מחדל אבל זאת בחירה לכל דבר. לכן אם יש לכם כסף פנוי, תבדקו, תחקרו. תבינו למתי אתם צריכים אותו, איפה אתם יכולים לשים אותו, כמה קל לכם לצאת מהמסלול הזה והאם אתם יכולים לנייד אותו. אני אמרתי לכם כרגע מה אני הייתי עושה עם הכסף שלי. הייתי שמה אותו בקופת גמל להשקעה ושוכחת ממנו להכי הרבה זמן שאני יכולה במסלול מניות. די פשוט, לא?

* כל האמור באתר מאניטיים הוא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ. אנחנו לא יועצי השקעות, סוכני ביטוח או יועצי פנסיה, אנחנו כן אוהבים שלאנשים יש יותר כסף פנוי ושמחים לעזור בזה.

17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.
חלקם יותר נגישים ופשוטים, חלקם יותר מוכרים, כמה יפתיעו אתכם.
את כולם כדאי להכיר כי כל אחת מהן היא דרך לעשות כסף.

שיתוף

לפתיחת חשבון מסחר באקסלנס טרייד שדורשים את ההון הכי נמוך לפתיחת תיק (20K). אני אשמח שתפתחו אותו דרך הקישור שלי. כשנרשמים דרכי מקבלים, חוץ מכל ההטבות למצטרפים חדשים, גם 100 ש"ח מתנה. להצטרפות

המלצות קריאה

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על לעשות כסף!

סורל אמור
עולם העבודה

Sorelle Amore Finance

סורל אמור היא יוטיוברית שמתעסקת בכל מה שנוגע לכסף, חופש ומבנים גלובליים. יש לה מאות אלפי מנויים ביוטיוב, היא קצת מופרעת, והערוץ שלה הוא אחד האהובים עלי.

המשך קריאה »

חינם! 17 אפיקי השקעה

רעיונות ל-17 אפיקי השקעה שיגדילו לכם את ההכנסות.

נושאים עיקריים

לקריאה נוספת

קיילי ג'נר הון
כסף בגיל צעיר
ליאת זמיר

שלושה מליונרים צעירים שעשו את הונם בעצמם: מה הם עשו ומה אפשר ללמוד מהם?

מה משותף לכוכבת ריאליטי, צעיר מחיפה שירד מהארץ ובן למשפחת מהגרים בארה"ב? שלושה סיפורים על צעירים שעשו את הונם בתחילת שנות העשרים לחייהם בשלוש דרכים שונות ויכולים ללמד אותנו על הדרך לצבור הון.

קריאה נוספת >>

להגדיל חסכון ב-5 צעדים פשוטים

1. מלאו את הפרטים
2. פתחו קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות עם הטבה בדמי הניהול
3. בנו את התמהיל המתאים לכם ביותר בעזרת היועצים של טרפז פיננסים
4. הפקידו כסף עד סוף השנה
5. הגדילו את החסכון שלכם.

ימים
שעות
דקות
שניות

עד סוף השנה

* ההטבה גם לשכירים וגם לעצמאים
** ההטבה ללא עלות מעבר לדמי הניהול

ב-31.12 נגמרת שנת המס וההפקדה מתאפסת. חבל לפספס שנה.

עוסקים פטורים? חושבים על פתיחת עוסק?

ניהול עוסק לעצמאים מתחילים